How to make a Living Growing Medical Marijuana

How to make a Living Growing Medical Marijuana


This article is to show how it is possible to grow medical marijuana, with relatively few plants in a small grow room, and make enough money to supplement your income or live frugally. The bigger your operation the higher the profits. If you grow indoors, then you can harvest more; growing outdoors has less harvest cycles per year. The costs of electricity, growing equipment, and your time tending plants all adds up; but it can be a profitable venture.


things you’ll need

* time and care for plants

* seeds or female clones

* time to let plants grow
* a small room or basement
* grow equipment (lights and containers)

* secure location


Step 1

If you are growing indoors you have more opportunity to harvest and can trigger a flowering cycle

every 2 months (eight weeks) and you should get 1 ounce per plant. It takes 16 ounces to grow a pound. But lets give ourselves a buffer of 20 plants or a pound and a quarter. So lets say you have five varieties of bud, that’s four plants of each kind. You would need about 5 lights (4 plants under a light), high powered lights: 400W High Pressure Sodium or 200W LED light for flowering running 12 hours per day. For the Vegetative state of raising plants to flower you can use 4′ fluorescent lights on 18-24 hours per day.


Step 2


So making 30,000 a year would mean growing 16 plants every 2 months, and cranking out 20 ounces 1.25 lbs sell it for 5,000 (which is high)  for 5,000 6 times a year. These prices depend on your geography, more saturated markets in California have lower prices of $2,500. But that is $15,000 from 96 plants a year. Not bad for a little farming hobby.


Step 3

Keep it going, the longer you grow—the better you will get at it! You can increase your net profit by using energy efficient lighting and the most common mistakes are over watering and not letting your plants mature.

{ 20 comments… add one }
  • Jessica Youngs July 30, 2017, 6:52 pm

    i have 31 seeds want to sell them but i dont know how much i would get and no i dont the strain

  • dog products February 18, 2017, 9:32 pm

    I know this web page gives quality based posts and other material, is there any
    other website which provides these kinds of stuff in quality?

  • chicken feeds February 18, 2017, 9:30 pm

    I have read so many content on the topic of the blogger lovers except
    this paragraph is really a pleasant paragraph, keep it up.

  • dog insurance February 18, 2017, 9:23 pm

    I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog?
    Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little
    more in the way of content so people could connect with it better.
    Youve got an awful lot of text for only having one
    or two images. Maybe you could space it out better?

  • cats sleep February 18, 2017, 9:22 pm

    Sweet internet site, super layout, real clean and
    apply genial.

  • Lee June 17, 2015, 7:48 pm

    If I were to plant 12 plant n with 12 plant which come in about 1 pound per plant, how much money do I get???

  • N00B SAIB0T October 10, 2014, 6:46 pm

    I only run 3k HPS 4 under each pull on avg 8.5ozs a piece with the addition of CO2… Prices here(RI)in the MMJ industry is about $2500-2800 a LB, every 9 weeks give or take a week isn’t bad for me..

  • Sandy Rana August 29, 2014, 1:55 pm

    I want to learn how to grow medical marijuana. I have a farm two garages and two barns. I am in West Virginia.

    • Nathan April 10, 2016, 7:01 pm

      Sandy give me and my wife a call at 216- 386-7022. Ask for theresa she’ll be more than happy to show you how to grow marijuana.

  • Erick April 6, 2014, 12:31 pm

    Growing is a hard job not for everyone dont enter into this lightly at first you will struggle and then there are snitches

  • Bryan December 4, 2013, 9:48 pm

    Cause my job takes me away from home 5 months a year my local court is working to put my 4 yr old in his mothers care cause “she will be THERE” so I need to find exaples that validate the ability of a person to make a living as a care giver. What ever the math. I could pay my measly $550 a month off just myself and in mich times that by 5 for patients it would be a lucritive choice

  • Kris December 2, 2012, 7:09 pm

    Actually youre all retarded. If you’re growing 4 plants under 1 light, you would be getting around an ounce, maybe more if you’re smart about it. Do you guys realize that it’s not so much what lights, as it is what they’re growing in. 4 plants under 1 light will be like 3 gallon buckets. If you have a chance to grow outside take it. 1) The sun will provide all the light the plants will need. So you don’t pay jacked up electric bills. 2) You won’t have to change the light cycles, the plant and the Earth have a special bond, don’t grow inside during grow season, it’s not right. 3) Growing in soil will give the roots maximum room for strecthing, then you might be able to get a pound a plant. And waiting May to September is worth it if you ask me. Either a pound and a quater 6 times a year, or get a pound a plant with the same amount of plants, then grow indoors in the off season. Think about it, 20 plants, we’ll even under estimate here, say we get half a pound per plant. That’s 10 lbs in the same amount of time you would grow 40 plants indoors, getting 20 ounces each time. So 2 and a half pounds. Try that math out, if you write it down and use a calculator you’ll see. I don’t think I have to go further. Good luck, get off the internet and put what you’ve learned in the dirt and raise you’re first babies.

    • Wild Bill March 22, 2015, 8:50 am

      You’re the retard thinking you will only get 1/4 oz per plant under thousand watt hps.you can pull a gram a watt of light if you’re good,even half that is over 4 oz per plant with no trouble.just because you don’t agree with someone choice don’t open your mouth and show youre an idiot.do some research first and take your foot out of your mouth.perpetual harvest (sea of green) you harvest every 2 weeks.even 16 super small plants under 1k watt light 14gram harvest each is 1/2 pound every 2 weeks avg price 2500 that’s over grand a week without even trying.they guy with 3 lights is easily doable.you can be happy working at McDonald’s Loser

    • Kim October 24, 2016, 4:59 pm

      I think I’m in love with you. Common sense is null and void these days. You come in here, call everyone a retard, then whip out your intelligence.

      Love it.

  • noody October 9, 2012, 8:58 pm

    1g – 5g per watt

    Your stats aren’t conservative, they’re retarded.

  • jacob May 17, 2012, 9:15 pm

    if your only getting one ounce per plant with a 400w light over 4 plants your doing it wrong. atleast 3 ounces. and if you use a 1000w light over 4 plants each one should get around 5-6 oz

    • Green Ninja May 17, 2012, 9:33 pm

      We are using conservative stats.

  • Anthony January 15, 2012, 10:56 pm

    Umm, that was an ounce per plant not a pound, but thank you for the math lesson professor lawson.

  • Lawson Lawson November 15, 2011, 2:43 pm

    The math doesn’t make sense to me if you produce 16 plants each one producing a lb. than that’s 16 lbs. @ 2500 a piece …about $40,000.00 every 2 months unless your just cutting off the same plants over and over …why not grow them every 3 and half months and get 100k plus a year?

Leave a Comment