Have you wondered how much money you can make selling weed or marijuana?

With Federal and State laws becoming more soft on marijuana it is becoming more popular to sell and grow marijuana.  In some US states (12)  medical marijuana is perfectly legal as long as you have a patient ID card and a doctor’s prescription. Also you can become a certified grower and sell weed to a dispensary–so let’s talk about the art of selling weed and what it takes to become a weed ninja!

What you’ll Need:

* Plastic Baggies

* Digital Jewelery Scale

* Prepaid Cell Phone

* Social Network

 

STEP 1 Get a pre-paid cell phone for posterity sake, I would advise paying cash every month and using a fake name.  Also if you are doing something Illegal, I would not use anything like Facebook and keep everything out of writing, keep all the numbers in your head and hide any note books and phone numbers you have to keep things private.

 

STEP 2 Get a Hook UP. Either grow the pot yourself using dirt and lamps and TIME or get a friend who knows someone cool to hook you up. You’ll want to buy a large quantity. It is also helpful to make profit so  DON’T smoke weed. Sometimes the world of drugs can be shady, so don’t just call anyone–especially people who you could never see again–the chance of getting robbed goes up tremendously when this happens.  Think about not going too far from your connections, or have someone know someone–A friend of a friend increases your chances of getting caught, loose lips, and some one blabbing about your setup is not good.

 

STEP 3 Scale and Cost, you want to get a digital scale about 20 dollars, you can also use a counter weight scale if you are going to be selling low quality pot or schwag! A digital scale can help you measure out grams, keep your profits, and help develop trust with you and your clients. Pot is usually measured out in grams.  Here is a chart breaking it all down.  Remember that you make the most profit on small units.

UNIT PRICE Price Variance Measurement
Pound 2,500-5,200 some say 6,500 16oz.
Ounce 325-400   450-600 28g
Quarter 100-120 90-120 7g
Eighth 60 45-75 3.5g
Gram 20 12/15/18 1g

 

Usually young dealers start out with an Ounce and sell to friends, this enables them to smoke for free and have to sell to their friends.  You can buy an Ounce for usually $325-400 dollars.  If you make each Ounce for $480 approximately $60 per eighth of an ounce. If you sell 28 grams at 20 dollars each that is $560, so you can make your money back and then some.  So if you make $560 per ounce, sell a pound in grams, you can make $8,960 on a $5,000 dollar investment.  Please note that the number listed is with the highest profit margins, a more reasonable number is 6,000, after smoking some, friends’ price, real world stuff, etc..

*Note: Geography can make a big difference on price, laws, supply, demand, who you know all alter the price.  Since we are dealing with a blackmarket, there are no standard prices. It will be cheaper in California, less expensive by the boarders and coasts and more expensive in rural areas.

STEP 4 Be careful. Remember usually when people ask for ounces, say “I don’t sell ounces” stick to quarters, eighths and grams.  That way you stay low on any charges that may be trumped up against you and a NARC will come buy something small, then buy a little more, then an ounce, then a pound, its a game to see how deep your connection is and if its worth it or not to bust you. So watch out if you get a new friend/client escaliting for no reason.

Don’t brag about how much money you make, don’t keep it under you mattress.  Loose lips sink ships.  People are going to act like people and they will get jealous of you sitting around making more money than them selling weed and hanging out all day.  Also if people know how much you make then they will ask for free nugs, and they will say–”hey what do you need the money for?”  Better to just keep you mouth shut, don’t flash your bankroll and stay humble, alert, and on your toes.

  547 Responses to “How to Sell Weed and Make Money”

  1. Man in Lansing Michigan 10 a g, 40-45 an eighty which is taxin I know that’s why I cop three g and half g lol, 7g for 60-65, halfies go for 100-120 depending nd the zips go for 200-220 depending

  2. At the prices listed, you literally can’t make any money. You’d be losing at least $40 off every ounce lolol.

  3. 15 – G
    50-1/8
    100-1/4
    200-1/2
    300-zip

    Prices around here for dank
    Prices for middies is 400 – HP because cops ounces of mids.

  4. I get fire all day I don’t mess with no bammer. I’m in sacramento tho Hahahahaha. I don’t go no higher than 300 for a quarter pound and for a full is between $800-1200. People flip em for 1600 at most or real purple. Like I’m talkin violet inside and out you feel me is no more than $2000 a pound.

    Straight up I’m waitin on my plug to re up on a half pound. so I went n bought 12 grams of some top shelf high quality bud for $40. Needed somethin to smoke on while I wait a Couple hours.
    packs of swishers a day.

    Don’t believe me email and I’ll show pictures

  5. God damn I live in tamp fl. and the price per gram is,
    5- Mids
    10- Low dro
    15- Dank shit

    The price per g doesn’t fluctuate depending on how much you’re buying at a time.
    Therefore it’s 145 an ouce of mids which is really easy to sell

    Either everybody is full of shit or I have a hookup…

  6. Anybody looking for cali product hit me up…. Src1023@hotmail.com

  7. okay. for all of you who are blowing a fucking lid bc of this article, chill… there are only four steps, so obviously he isnt talking about growing some gnarly hydro shit in the cali foothills, or how to sell ak up in canadia. he is giving mega universal suggestions. His price ranges are accurate, and if you actually read the subject of each step, they are targeted towards beginner stoners and dealers. Its a great guide for the audience intended… no one gives a shit how much you personally pay per weight unless its proven, and you can sell it off to us. prices are always changing. anyway thx for the article. it helped to refresh my knowledge of the quality:price ratio nowadays.

  8. Yo first of all a nick is a half of gram which equals 0.5g which cost 5 bucks! A Dime is a gram which equals 1.0g which should cost 10 bucks! Only 20 packs cost 20 dollars because it equals 2.0g! You never sell nicks of loud only regular!

  9. i got top quality weed for sell, hit me up through : (815) 200-9731

  10. hell I grow med in Michigan. 18%or better in dirt. No seeds and I usually get a straight 10g.
    Dispensaries here are only paying 90 a oz tho they turn it for 50 eighth.

    If your in the area. Hit me up

  11. Haha wow those prices are outrageous! It all depends on your connects… I live in San Diego and I have connects that hook me up with actual medical marijuana dispensary bud for 10-15 a g. Real quality, no bullshit.

  12. To start off buy an eighth witch is 3.5 g and get it for $45 and bag up 7 bag and pocket 25 dollars do it 3 nore times then move on to a quarter witch is 7g so back up 14 or 15 bags than sell that and locket about 50 to 60$ im on ounces right now and you bring in bank so get a pre laid nokia or any trac phone to keep feds off.you then buy a scale witch is 10$ and buy bags witch is really cheap

  13. Dude this is confusing…..

  14. I pay 280 for an o for dank ass shit and sling g’s for 20. Make 560
    280 for your next o and 280 to pocket save your money up till you can get the guns. If you know people you can get a lb for 1500-2000 and start selling larger.but remember it’s a dangerous game.if you can get a strap get one and don’t let anyone know you have it keep it loaded And but not cocked just in case one of your customers decides to turn and be ready to have to shoot if you’re life is in danger iwouldn’t go for akill shot though.And cut the obviously shady fruit off the tree right away.And again and most importantly stay calm and safe

  15. in my country 1gram 5 euuro

  16. a i want to start selling weed for living how do i do it

  17. Michigan its 10 to 15 a gram 35 to 45 for eighters and 65 to 90 for quarters and 175 to 200 for oz this shita week no money here

  18. need a cail connect! my email! manuthongs@yahoo.com good price!

  19. lol mendo county $50 oz’s

  20. Damn yah niggas is lucky in Brooklyn a 10$ is 0.5 g

  21. I get homegrown hydro for 60 a Quarter. But I know a guy who sells swag for 40 a quarter. Depends on How good Yvette hook up.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
© 2013 THE WEED BUSINESS Suffusion theme by Sayontan Sinha
how to grow weed in a pot
Powered by WishList Member - Membership Software